Kiállításokról

Tanmark's Double Diamon "Jamie"
fotó: Frittmann Ivett

Miután a "Felvezetésről" című bejegyzésem ilyen nagy népszerűségnek örvendett, úgy döntöttem, belevágok ebbe a nagyobb lélegzetvételű dologba. Legtöbb ember számára nehéz kiigazodni a kiállításokon, azok, akik nincsenek benne ebben a világban, nem nagyon tudják a CAC, ResBIS, BOG és ezekhez hasonló szavak jelentését. Nos, vágjunk is bele, hogyan épül fel egy kiállítás, mik a követelmények, kiadható címek, és végül, mi is a lényege az egésznek. 

fotó: Farkas Diána


Kiállítani szeretnék... mi a  teendő?
Ami feltétlenül szükséges hozzá: törzskönyv (hivatalosan: "A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (továbbiakban MEOE) által engedélyezett kiállításokra kizárólag az FCI által elismert, ideiglenesen elismert FCI származási lappal rendelkező kutyák és azok az el nem ismert fajták, amelyeket a 4. számú melléklet felsorol, nevezhetők be.") Enélkül maximum nem hivatalos kiállításokra nevezhetünk. Kötelező még, hogy kutyánk ne legyen ivartalanítva. (Persze, ezt lehet feszegetni, ki mennyire tartja be) Ha ezek megvannak, már nézelődhetünk is kiállítások ügyében. Mindenképpen egyeztessünk tenyésztőnkkel, kérjük ki a véleményét kutyánkról, illetve, hogy hova érdemes ellátogatni, hiszen koránt sem biztos, hogy érdemes egy kutyát bizonyos kiállításra elvinni, főként, ha esetleg hobbi célra vettük.

Nos akkor nézzük a MEOE honlapján hogyan is tüntetik fel a formai dolgokat, néhány kiegészítéssel, az amolyan "kitalált" címekről)

Kiállítások fajtái:
  • nemzetközi CACIB várományt adó kiállítás (továbbiakban CACIB cím)
  • nemzeti országos CAC kiállítás (továbbiakban CAC cím)
  • klubkiállítás CAC és klubgyőztes cím kiadásával
  • Derby CAC kiállítás
  • Egyes fajtákra meghirdetett CAC kiállítás
  • Champion kiállítás
  • Speciális kiállítás
fotó: Réka Nagy
Kiállítási osztályok:Kutyánkat különböző osztályokba nevezhetjük be, ahol különböző címeket kaphat. Ez előre meghatározott, korosztály vagy elért eredmény alapján lehetséges.  
BÉBI (Minor Puppy manapság) osztály:Ebbe az osztályba a 3-6 hónapos kutyák nevezhetők. A bírálati lapon leírást és rózsaszínű kártyát kapnak.
Kiadható címek: Nagyon Ígéretes, Ígéretes, Kevésbé Ígéretes, Nem Ígéretes
KÖLYÖK osztály: 6-9 hónapos korig.
Ebben az osztályban a kutyák leírást és fehér színű kártyát kapnak.
Kiadható címek: Nagyon Ígéretes, Ígéretes, Kevésbé Ígéretes, Nem Ígéretes
FIATAL osztály: 9-18 hónapos korig.
Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítést elért kutya esetében a bíró  sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a Hungária Príma Junior (HPJ) címet, amelyhez egy kék-fehér HPJ kártya jár. 
NÖVENDÉK osztály: 15-24 hónapos korig.
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött, de 24 hónapos kort meg nem haladó kutya, tekintet nélkül  eddigi minősítéseire és címeire. Ebben az osztályban a  kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet egy nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC  címet nemzeti színű kártyával. 
NYÍLT osztály: 15 hónapos kortól.
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire. Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával. 
MUNKA osztály: 15 hónapos kortól.
Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, amely rendelkezik a fajtára kötelezően előírt, érvényes munkavizsgával. Ebbe az osztályba, csak 5. számú mellékletben felsorolt fajták nevezhetőek. Munka osztályba való induláshoz a nevezési határidőig kell megszerezni a munkavizsga bizonyítványt. Ebben az osztályban leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I -IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet nemzeti színű kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával. 
CHAMPION osztály:
Nevezhető minden olyan kutya, amely a nevezési határidőig visszaigazolt FCI champion bizonyítvánnyal ( nemzeti vagy nemzetközi ) rendelkezik. Ebben az osztályban leírást és minősítést kapnak a kutyák. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez, I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya „Champion osztály CAC” címet kaphat és nemzeti színű kártyát. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet nemzeti színű kártyával. 
VETERÁN osztály: 8 éves kortól.
Nyolc éves kort betöltött kutya nevezhető. Ebben az osztályban leírást kapnak a kutyák és több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya Veterán CAC, illetve a kitűnő II. Veterán Res.CAC címet kaphat nemzeti színű kártyával. 
Egyéb feltételek:
Minden kutya csak egy osztályba nevezhető. Az életkort a kiállítás előtti napon betöltött születési dátum határozza meg, ha a kiállítás több napos, akkor is a kiállítás első napját megelőző napot kell figyelembe venni. A kitűnő minősítést kapott kutyákat I-IV-ig sorolni kell. A kitűnő I. minősítésű kutyának a győztes cím kiadása nem kötelező.
Sáregresi International Victory "Morgan"
fotó: Pócsi Viktória

Kiállításokon szerezhető címek:
  • Kitűnő                    kék szalag vagy kártya
  •  Nagyon jó               piros szalag vagy kártya
  •  Jó                          sárga szalag vagy kártya
  •  Megfelelő               zöld szalag vagy kártya
  • Kizárva                   bírálati kap
  • Nem bírálható         bírálati lap
HPSK World Clubshow
KITŰNŐ csak annak a kutyának adható, amely a fajta standardhez nagyon közel áll, kitűnően mutatja magát, harmonikus, kiegyensúlyozott magatartással és kisugárzással rendelkezik, kitűnő formában és kondícióban van.
NAGYON JÓ minősítést az a kutya kap, amelyik fajtájának a típusát markánsan képviseli, arányai kiegyensúlyozottak jól mutatja magát. Néhány apróbb hibát el lehet nézni, de ezt a minősítést, csak olyan kutya kaphatja meg, amely fajtájának típusos példánya.
JÓ minősítést az a kutya kap, amelyik fajtájának a jegyeit magán hordozza, de vannak látható hibái.
MEGFELELŐ minősítést az a kutya kap, amelyik fajta jellegének többé-kevésbé megfelel, jelentős, látható hibái vannak, fizikai állapota kívánni valót hagy maga után.
KIZÁRVA - amely kutya a standardnak nem  megfelelő típust hordozza, nem a standardnak megfelelően viselkedik vagy agresszív, vagy here hibás, ill. egy komoly foghibával vagy álkapocs rendellenességgel rendelkezik, amely szín- és/vagy szőrhibás, ill. az albinizmus jegyeit viseli magán. Ezt a minősítést még az a kutya kaphatja, amely az érvényes standard szerinti kizáró hibával rendelkezik.
NEM BÍRÁLHATÓ  - azok a kutyák kapják, melyek a fent említett minősítések közül egyik sem adható ki. Ez pl. akkor fordul elő, ha a kutya nem mozog, állandóan a kiállítóra ugrál vagy a ringből ki akar menni, úgy, hogy a mozgás és járásmód nem megítélhető, vagy amikor a kutya a bíró elől folyton kitér. Sem a fogazatot, sem a testfelépítést, szőrtakarót, farok tartást vagy a heréket nem engedi megtapintani, vagy pl. a felvezetett kutyán orvosi beavatkozás vagy kezelés nyomai láthatóak, amelyek a bíró megtévesztésére engednek következtetni. Ugyan ez vonatkozik azokra a kutyákra, amelyeknél fennáll annak a gyanúja, hogy a tenyésztője (pl. műtéti úton, szemhéj. fül,. farok korrekcióval) az eredeti formát megváltoztatta, és ezt a bíró észleli. A bírálati lapon a "minősítés nélkül" ítéletet a bírónak meg kell indokolnia.
A jelen szabályzatban az egyes kiállítási osztályoknál leírt győztes címek kiadása nem kötelező. Kiadásuk esetén fajtánként és nemenként az FCI előírásainak megfelelően jár el a bíró, különös tekintettel azoknál a fajtáknál, ahol többféle szín, méret és szőrváltozat van. Országos CAC kiállításokon a MEOE Elnöksége által meghatározott fajtáknál színenként történhet a győztes címek kiadása, amely eltérhet a nemzetközi előírásoktól 
golden retriever kan összevetés
fotó: Kádár Eszter
Egyéb kiadható címek:
  • HPJ / Hungária Príma Junior : Egy fiatal osztályban indult kutyák közül a kitűnő 1. minősítésű kaphatja meg a HPJ címet. A HPJ cím nemenként kerül kiadásra. 
  • CAC (osztálygyőztes) Nemzeti színű szalag és kártya, amely igazolja, hogy a növendék-, nyílt-, munka-, győztes és veterán osztályban a kutya egy kitűnő 1. minősítést elérte. Nemenként került kiadásra. A kitűnő 2-t elért kutya meghaphatja a Reserve CAC minősítést, Amennyiben olyan kvalitásokkal rendelkezik, hogy ő kapná a CAC címet, ha a CAC címet kapott kutya nem lenne jelen.  
  •  CACIB: nemzeti színű zsinór arannyal és kártya, amely igazolja, hogy a kutya az adott kiállításon elnyerte a CACIB várományt. A kártyán fel kell tüntetni „az FCI visszaigazolásának fenntartásával”.
  1. CACIB váromány csak olyan kiállításokon adható ki, amelyeken az FCI ezt külön engedélyezte.
  1.  CACIB cím kizárólag csak akkor viselhető, ha azt az FCI hivatalosan visszaigazolta.
  1.  CACIB várományt a növendék-, nyílt-, munka- és győztes osztály kitűnő I.         győztes (CAC) címet kapott kutyái közül a legjobb kaphatja.
  1. CACIB váromány kiadása nemenként történik és fajtákon belül a szín, szőrzet és nagyság tekintetében az FCI előírásai az érvényesek.
  1.  Ha a kiállításon az adott kutyafajtát több bíró bírálja, akkor minden esetben ki kell jelölni annak a bírónak a személyét, aki a CACIB várományt kiadja. A kijelölt bíró jogosult a CACIB váromány kiadására és egyedül határoz anélkül, hogy ebben a kérdésben valakivel is tanácskozna.
  1.  CACIB cím visszaigazolásának feltételeit az FCI előírásai tartalmazzák, ezek meglétét a bíró nem vizsgálhatja a kiállításon.
  • Reserve CACIB: nemzeti színű zsinór ezüsttel és kártya
  1. A bíró a CACIB váromány kiadását követően a bírói körben lévő kutyá(k)hoz behívja a CACIB címet elnyert kutya osztályában kitűnő II. Res.CAC címet kapott kutyát, és ebből a konkurenciából választja ki a Res.CACIB címet. Ez a cím akkor adható ki, ha a bíró meggyőződése, hogy a Res.CACIB címet kapott kutya kapná a CACIB várományt, ha a CACIB várományt kapott kutya nem lenne jelen.
aussie összevetés fotó: Frittmann Ivett 
HUNGÁRIA FAJTAGYŐZTES (HFGY/BOB): sárga zsinór és kártya
  1.  A címért csak azok a kutyák konkurálhatnak, amelyek a számukra elérhető legmagasabb címet megkapták a bébi és kölyök osztály kivételével. Nemzeti kiállításon a HPJ és CAC, nemzetközi kiállításon a HPJ, CACIB és Veterán CAC címet nyert kutyák konkurálhatnak ezért a címért. A cím kiadása nem kötelező.
  1.  Ha az adott kutyafajtát több bíró bírálja a kiállításon, akkor minden esetben ki kell jelölni annak a bírónak a személyét, aki a HFGY/BOB címet kiadja.
Best Opposite Sex (BOS)
  1.  Szó szerint a legszebb másik nemű kutya. Azaz, ha a fajtagyőztes kutya kan, akkor a bíró kiadhatja a BOS címet az általa legszebbnek ítélt szukának. 
HUNGÁRIA DERBY GYŐZTES (HDGY) piros-fehér zsinór és kártya
A MEOE évente egy alkalommal Derby kutyakiállítást rendez.
A HDGY címért konkurálhat fajtánként és nemenként minden olyan kutya, amely a kiállítást megelőző naptári évben született és kitűnő minősítést kapott a fiatal, növendék, nyílt, munka vagy győztes osztályban.
A OE egyes fajtáknál nagyság és szín szerint rendelkezhet a HDGY cím kiadásáról.
FIATAL KLUBGYŐZTES
Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére a megrendezett klubkiállításon adható ki, nemenként, a fiatal osztályban kitűnő I. HPJ címet kapott kutya részére. A bírálati lapra a „Fiatal Klubgyőztes” cím mellé az évszámot minden esetben fel kell tüntetni.
KLUBGYŐZTES
Minden évben egy alkalommal, az adott fajta részére megrendezett klubkiállításon adható ki, nemenként a növendék-, nyílt-, munka- és champion osztályban kitűnő I. CAC címet kapott kutyák összevetését követően a bíró által legjobbnak tartott kutya részére.
Azoknál a fajtáknál, ahol több szín és méret létezik, az OE határozata szerint kell eljárni. A bírálati lapra minden esetben a cím mellé fel kell tüntetni az évszámot is.
TENYÉSZTÉSI NAGYDÍJ, TENYÉSZTÉSI DÍJ
Tenyésztési nagydíj I-II-III. fokozatát kizárólag nemzetközi CACIB kutyakiállításon lehet kiadni. A csoportok sorolását a tenyésztő által felvezetett egyedek homogenitása szabja meg.
Nevezési feltétel, hogy a tenyészcsoportban az egy tenyészetből származó legalább két különböző apától, vagy két különböző anyától származó, legalább három és maximum öt azonos fajtájú kutyával lehet indulni. A nevezésnek további feltétele, hogy a felvezetett kutyák az adott kiállításon legalább két kitűnő és egy nagyon jó minősítést kapjanak. A Tenyésztési Nagydíjra helyszíni nevezés lehetséges. A nevezési díjat a 6.sz. melléklet tartalmazza.
Nem CACIB kiállításon ugyanezen feltételekkel lehet ezt a versenyt megrendezni, az elnyerhető címek Tenyésztési Díj I-II-III. fokozata.
FAJTACSOPORTGYŐZTES (Best of Group, BOG)
Az FCI mindenkori előírásainak figyelembevételével a fajtacsoport beosztásnak megfelelően a fajtagyőztes kutyák vehetnek részt ebben a konkurenciában.
A fajtacsoportot bíráló bíró az első és második helyezett kutyát választja ki, akik  a fajtacsoportgyőztes (BOG), illetve „reserve fajtacsoportgyőztes” (Res.BOG) címet kapják. Fenti címeket a kiállításon a bírálati lapra rá kell vezetni.
A NAP LEGSZEBB KUTYÁJA (Best of Day, BOD)
2 napos CACIB kiállítás esetén mindkét napon /ha nem BIS cím kerül kiadásra/ a vezetőbíró által előre felkért bíró választja ki a megjelent fajtacsoportgyőztes kutyák közül. Az első helyezett a „nap legszebb kutyája” címet kapja /BOD/, míg a második helyezett „reserve napgyőztes” /Res.BOD/ címet kapja. Mindkét eredményt az adott kiállításon rá kell vezetni a bírálati lapra.
A KIÁLLÍTÁS LEGSZEBB KUTYÁJA (Best in Show, BIS)
A vezetőbíró által előre felkért bíró választja ki a megjelent fajtacsoportgyőztes kutyák közül. Az első helyezett a „Kiállítás Legszebb Kutyája” címet kapja (BIS), míg a második helyezett a „Reserve Győztes” (Res.BIS) címet kapja. Mindkét eredményt az adott kiállításon rá kell vezetni a bírálati lapra.

fotó: Papp Hanga
EGYÉB VERSENYEK
A MEOE a kiállításokon egyéb versenyeket is rendezhet helyszíni nevezéssel:
  • „Gyerek-kutyapár” ( 9 évnél fiatalabb gyermekek részére )
  • „Fiatal felvezetők - Junior Handlerek” versenye két kategóriában  (9 – 13 éves kor között és 14 - 17 éves kor között).
  • „Utódcsoportok versenye”: ahol egy kan és utódai, vagy egy szuka és utódai kerülnek bemutatásra. 
  • "Tenyészcsoportok versenye":  a tenyészcsoportban az egy tenyészetből származó legalább két különböző apától, vagy két különböző anyától származó, legalább három és maximum öt azonos fajtájú kutyával lehet indulni. A nevezésnek további feltétele, hogy a felvezetett kutyák az adott kiállításon legalább két kitűnő és egy nagyon jó minősítést kapjanak. 3-5 kutya
  • „Kutyapárok Versenye”: ahol azonos fajtájú, azonos tulajdonban lévő két kutya versenyez 
Champion kiállítás speciális szabályai  
A MEOE évente egy alkalommal champion kiállítást rendez, amelyre nevezni az alábbi címek birtokában lehet:
                  - valamely FCI ország Junior Championja
                  - valamely FCI ország Nemzeti Championja
                  - nemzetközi Szépségchampion
Ezen a kiállításon a kutyák nem kapnak részletes bírálati leírást. A champion kiállításon a kutyák csak champion osztályba nevezhetők, koruktól függetlenül, nemenként.
A bíró sorolást végez és az első helyre sorolt kutya megkapja az adott év championja címet. A győztes kan és szuka összevetésével dönt a bíró arról, hogy melyik kutya kapja a Champion Kiállítás Fajtagyőztese (ChHFGY) címet. 
amiért szintén érdemes járni kiállításokra: a társaság
KIÁLLÍTÁSON KÍVÜL ELNYERHETŐ CÍMEK
· HUNGÁRIA JUNIOR CHAMPION (HJCH): oklevél és kupa
Teljesítésének feltétele 9-18 hónapos kor között 3, Magyarországon a MEOE által rendezett kiállításon kapott HPJ, amelyek közül egyet legalább nemzetközi vagy klubkiállításon kell elérni, két különböző bírótól. A Hungária Junior Champion cím nem jogosít a champion osztályba történő nevezéshez, csak a Champion kiállításon.
· HUNGÁRIA CHAMPION (HCH): oklevél és kupa   
Munkavizsgára kötelezett fajták esetében: Három CAC cím, amelyet a kutya Magyarországon a MEOE által rendezett kiállításon növendék-, nyílt-, vagy munkaosztályban elért, két különböző bírótól. A három CAC cím közül egyet nemzetközi vagy klubkiállításon kell megszerezni. Az első és az utolsó CAC cím között egy év és egy napnak (366 nap) el kell telnie. Munkavizsga eredmény, amely a fajtára előírt munkavizsga teljesítését jelenti, az adott munkavizsgán elérhető maximális pontszám 75%-a.
Munkavizsgára nem kötelezett fajtáknál: Magyarországon a MEOE által rendezett kiállításon a növendék-, nyílt-, munkaosztályban elért négy CAC cím, melyek közül kettőt legalább nemzetközi CACIB, vagy klubkiállításon kell megszerezni, három különböző bírótól. Az első és az utolsó CAC cím között egy év és egy napnak (366 nap) el kell telnie.
HUNGÁRIA GRAND CHAMPION (HGCH): oklevél és kupa
A Hungária Champion cím birtokában Magyarországon a MEOE által rendezett kiállításon a champion osztályban elért négy győztes cím, melyek közül egyszer a fajtagyőztes cím is megszerzésre került.
VETERÁN CHAMPION (VCH): oklevél és kupa
 Veterán osztályban szerzett három CAC cím, amelyek közül legalább egyet Magyarországon rendezett nemzetközi CACIB kiállításon, vagy Klubkiállításon kell elérni, 2 különböző bírótól. A Veterán Champion cím nem jogosít a champion osztályba történő nevezéshez.
NEMZETKÖZI SZÉPSÉGCHAMPIONÁTUS: Int.CH.de Beauté: oklevél
Munkavizsgára kötelezett fajták:
Két FCI által visszaigazolt CACIB cím, az első és az utolsó cím között egy év és egy napnak el kell telnie, két különböző bíró két országból adta a címeket, illetve a fajtára előírt munkavizsga teljesítése a szükséges munkavizsgán elérhető maximális pontszám 75%-a.
Munkavizsgára nem kötelezett fajták:
Négy FCI által visszaigazolt CACIB cím, legalább három különböző országból. Az első és az utolsó CACIB között egy év és egy napnak el kell telnie és három különböző bírótól kell megszerezni a várományokat.
Tikotta Pole Position "Ian"

Nos, ha ezeket tudjuk, akkor már tisztába leszünk mire is vállalkozunk. A többi ország feltételeiről érdemes tájékozódni, teljesen más a legtöbb rendszer. 

Nevezni az adott kiállításra online vagy postai úton tudunk, érdemes figyelni a kiírásokat. Nevezési határidők vannak, annak lejártával semmilyen úton nem tudunk nevezni. A nevezéi díjat a határidő lejártáig utalnunk kell.
Bírói listát a kiállítás meghirdetésekor közzé szoktak tenni, ez viszont elég gyakran változik. 
Hogy ki lehet bíró? Különböző vizsgákat, kurzusokat el kell végezni, hogy valakiből küllembíró lehessen, valamint tenyésztői, kiállítói múlttal is kell rendelkezni. A bírókon hatalmas felelősség van, minden döntésükkel formálják a fajtát. Ami szerint szelektálják a kutyákat: Kutyákat anatómiailag, standard szerint bírálják. Minden fajtának van egy ú.n. standardja, amiben leírják a fajta követelményeit. Ebbe beletartozik a szőr minősége is, erre figyelnünk kell, hiszen ez nagyon sok mindenben múlik rajtunk. 

fotó: Kádár Eszter


Felkészítés
A felkészítés majdnem annyira fontos egy kutya számára, mint az anatómiája, mind kozmetikailag, mind viselkedésileg. A ringben tudnia kell állni, és futni, méghozzá ügetésben, szépen, esztétikusan nyújtani. Már írtam egy bejegyzést a felvezetésről amit ITT olvashattok. 
Kozmetikába jobb ha nem magunk fogunk bele, rengeteg mindent el lehet rontani vele, kérjük ki tenyésztőnk véleményét erről.
Fontos, hogyha komolyabb terveink vannak kutyánkkal már kölyökkorba kezdjük el a szoktatást. Tanítsuk meg állni, szépen mozogni. Következetesen, de mindig pozitív megerősítéssel, keveseket gyakorolva szoktassuk kutyánkat a hangulathoz. Érdemes baby illetve puppy osztályba is nevezni párszor, ugyanis így könnyebb dolgunk lesz vele majd "élesben". Itt viszont figyeljünk arra, hogy ne várjunk el tőle túl sokat, szerettessük meg vele a kiállítást elsőként. 

kistestű kutyánkat szoktassuk asztalhoz

Kiállítás előtt
Kiállítás előtti nap már ne gyakoroljunk sokat a kutyával, pihanjünk, játszunk vele.
Hogy mit vigyünk?

  • Oltási könyv
  • Nevezési visszaigazolás
  • Box a kutyának
  • Víz, tál
  • Jutalomfalat
  • Felvezetőpóráz (NE vastag textilpórázba és nyakörvbe, és semmiképpen sem hámban kell a kutyát felvezetni.... ennyit tegyünk meg, még ha kezdők vagyunk is) 
  • Startszámtartó (jó ha van)
  • Elegánsabb ruha
  • Jutalomfalattartó
  • Magunknak kisszéket, valószínűleg rengeteget kell várni
  • Sokan sátrat is visznek, kényelmesebb bepakolni, illetve megvan a magunk kis privát szférája
  • Hosszú szőrű kutyánál érdemes a kozmetikára is gondolni (fésű, lakk stb)
  • Ha kell kozmetikai asztal
  • Ürülékszedő zacsi
így jár a handler aki elfárad a WDSen :P ♥

Kiállítás menete
Érdemes a bírálatok megkezdése előtt egy fél órával hamarabb érkezni, hogy legyen időnk mindenre.
Ha megérkeztünk az esemény helyszínére valószínűleg hatalmas kocsisor fogad minket. A parkolóért szinte mindig kell fizetni, ahogy a belépőért is. Egy kutyával egy ember mehet be, ne érjen minket meglepetésként.
Oltási könyvet beléptetésért kérhetnek. A kiállítási irodánál (általában egy nagyobb sátor) kérhetünk információt bármiről. Általában több, kb. 10-15 ringben (nevezési létszámtól függ) folynak a bírálatok, minden körben egy meghatározott sorrendben mennek a fajták be.
Ha a ringünket megtaláltuk keressünk egy viszonylag nyugodtabb helyet, semmiképpen ne a ring bejáratánál.

Kutyánkat vigyük el egy kis sétára, had nyugodjon le, végezze el a dolgát. Utána tegyük vissza a boxba, az sem jó, ha túlságosan lefárasztjuk. Egy kicsit gyakorolhatunk is vele, de hosszú trainingnek nincs értelme általában, bár ismernünk kell a kutyát. Schnauzerekkel én nagyon sokat szoktam gyakorolni, míg a goldikat általában egy gyorsabb körre viszem. Mielőtt a bíró bemegy a körbe bevihetjük kutyánkat szoktatni, kicsit ismerkedjen a tereppel.
Nevezési visszaigazolásunkat a ringtitkároknak kell bemutatni, ők adják ki általában a startszámot, amit majd bent viselnünk kell. Ezek a startszámok a kutya nevével és pár egyéb adatával egy katalógusban fel van tüntetve, amit a kiállítási irodánál átvehetünk.

ha szerencsénk van, a ringtitkári asztalnál ilyen kedves mosolygós ringtitkárokkal találkozunk
Ha megvan a startszám kényelembe helyezkedhetünk, és várhatjuk amíg ránk kerül a sor. (Kutyánkról ne feledkezzünk meg) Beszélgethetünk, ismerkedhetünk. Nagyon jó kis társaság gyűlik sokszor össze, ne féljünk kezdeményezni, beszélgetésbe egyelődni, tanácsot kérni rutinosabb kiállítóktól.
A fajták sorrendjén belül először a kanok jönnek sorba (baby, puppy, fiatal, növendék, nyílt, munka, champion, veterán) majd a szukáknál ugyan ez a sorrend következik. Ha osztályt nyerünk figyelnünk kell, ugyanis bármikor visszahívhatnak minket.
CACoknál általában a veterán szuka választás után hívják be az osztálygyőztes kutyákat összevetésre, CACIBon a kanok bírálata után hívják be a növendék, nyílt, munka, és champion osztály nyerteseit a CACIB és ResCACIB választáshoz. (Figyeljünk, ha Res.CACot kapunk, akkor ha a mi osztályunkbeli CACos kutya kapja a CACIB címet, nekünk is vissza kell menni a ResCACIBért konkurálni - nekem már sikerült ezt lekésni...) Majd a szuka CACIB után visszahívják a  fiatal osztályos kutyákat illetve a CACIB szukát és kant, valamint a veterán osztály győzteseit. Itt választják ki a Best Juniort (aki képviseli a fajtát a Junior Best In Showban) a fajtagyőztest (Aki a fajtát képviseli a fajtacsoport összevetésben) illetve a best vetrán (aki a Best in Showban).

Arkovári Rascal
fotó: László Kecskeméty

A ringben
Elegáns öltözködés, és jó modor... De azt hiszem, ez már természetes... :)
Amiket kérhet a bíró: Oda-vissza mozgás, háromszög, és kör, valamint a beállítás. Mozgásnál ügyeljünk, hogy a bíró vonalán menjen a kutya. Ügetésben vezessük fel, no meg persze a megfelelő tempóban. Ha nem vagyunk annyira gyakorlottak jobb ha kérjük egy tapasztalt ismerős segítségét, hogy segítsen a megfelelő tempó kiválasztásában.
Tanítsuk meg kutyánknak, hogy hagyja a fogait megmutogatni, megtapogatni magát. Kanoknál a herevizsgálat is probléma szokott lenni, ehhez is szoktassuk hozzá a kutyánkat. A legtöbb bíró tüzetesen átnézi, átnyomkodja kutyánkat, ezzel az anatómiáját vizsgálja. Nem állatkínzás, ahogy ezt sokaktól hallhatjuk, elengedhetetlen vizsgálat.

Bírálat után ne hőbörögjünk, szidjuk a bírót, konkurenciát. Természetesen mindenkinek van véleménye, baráti körével akár meg is oszthatja, de elég visszataszító amikor egy kiállítónak csak a kutyája jó, és senki másnak nem lehet semmije sem jó.

bírálat közben a ringek körül fotósok is találhatóak akik lesben állhatnak, rejtőzködhetnek mint egy cápa
(tudom Hanu hogy szeretsz)


Best In Show
A Best in show (BIS) délután a bírálatok után szokott kezdődni, 2-3 óra körül. A BIS menete általában a következő:

  1. Gyerek Kutyapár (helyszíni nevezés szükséges)
  2. Junior Handling  (helyszíni nevezés szükséges)
  3. Kutyapár/Tenyészpár  (helyszíni nevezés szükséges)
  4. Tenyészcsoport  (helyszíni nevezés szükséges)
  5. Utódcsoport  (helyszíni nevezés szükséges)
  6. Baby BIS (általában az összes nagyon ígéretes mínősítést szerzett kutya bemehet)
  7. Puppy BIS (általában az összes nagyon ígéretes mínősítést szerzett kutya bemehet)
  8. Veterán BIS (Best Veteránok kvalifikálnak)
  9.  Fajtacsoportok (FCI1, FCI2, és így tovább)
  10. Junior BIS (Minden Best Junior kutya, ált. FCI csoport sorrendben)
  11. BIS (a 10 fajtacsoport győztese)
!!!!!!!!!!!! (ennyi felkiáltójeles a dolog, ugyanis nem evidens mindenki számára) Kutyaürüléket mindig szedjük fel, és ha lehet kerüljük el, hogy kutyánk a ringbe ürítsen....

Remélem tudtam segíteni mindenkinek kis betekintést nyerni a kiállítások világába, hogy s mint megy az egész, hogyan épül fel. 
Egy dolgot viszont sose feledjünk, kapjunk bármit is... az egész a KUTYÁKRÓL szól. Mindenki szeretne eredményes lenni, de az egészet nem szabad vérremenő harcnak venni.... csak egy kis kellemesen eltöltött napnak kedvencünkkel, és remélhetőleg egy jó társasággal. 

Metaxa from Babelsbergi
fotó: Réka Nagy

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések